poniedziałek, 15 grudnia 2014

Łukasz Modelski "Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu"


Po prostu życie nie musi być perfekcyjne, żeby było perfekcyjne Agnieszka Kręglicka, jedna z rozmówczyń Łukasza Modelskiego.


Dotychczas myślałam, że moja rodzina, w niektórych aspektach rzeczywistości, jest nieco rozmemłana, pierdołowata i nieodpowiedzialna. Coś jak Muminki, które rano leżą w łóżku i czytają śmieszne książki, zamiast robić kariery, albo w środku domu mają drzewo, bo nie miały serca go ściąć, zamiast zadbać o czystość i designerski wygląd wnętrz. No, do pewnych spraw nie mamy jakoś pędu i aż czasem się zastanawiałam, czy to nie aby jakaś aberracja. A tu się z książki Piąty smak dowiaduję, że wpisujemy się w coraz popularniejszy ruch Slow! Wow, to chyba pierwszy raz w życiu, kiedy (mimochodem wprawdzie, więc nie wiem, czy to się liczy) nadążamy za, a raczej człapiemy zgodnie z modą!


Slow, czyli prrry! Czyli pochwała powolności, a właściwie pochwała działania we własnym tempie. Po co tak się miotasz, człowieku, skoro ci z tym źle? Jak ujął to Ralf Waldo Emerson, rzeczy dosiadły ludzkości i pędzą, a propagatorzy Slow mówią, że nie warto stawać w tym wyścigu.

Chociaż 13 rozmówców Łukasza Modelskiego to bardzo różne osoby (m.in. koneser whiskey, autorka światowych bestsellerów, właścicielka winnicy, edukator kulinarny), mówią nam przede wszystkim o tym, że ważne rzeczy są ważne. A jedzenie, smakowanie też należy do tej kategorii. Jeśli nie masz czasu zastanawiać się nad tym, co jesz i pijesz, to wiele tracisz i najprawdopodobniej powinieneś przeorganizować swoje życie. Innymi słowy żyj tak, by czuć jak najwięcej smaku. Smaku jedzenia, i smaku w ogóle.

Gdzie go szukać? W najprostszych potrawach, w najmniej przetworzonych składnikach. Na lokalnych targach, u rolników, u małych producentów. Przede wszystkim przy wspólnym stole, celebrując chwile z przyjaciółmi  odpowiadają niemal wszyscy. Warto słuchać, bo mówią nam o tym ludzie, którzy nie tylko zawodowo  w ten czy inny sposób  zajmują się kulinariami, ale przede wszystkim ludzie, którzy odnieśli sukces, pasjonaci, pełni energii optymiści.

Dobra książka na najbliższy czas. Kiedy mamy zacząć wytracać pęd, jeśli nie w święta? Czego życzę miłemu państwu.

Z książkę dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

PS - A przepis na bób po toskańsku koniecznie, zdecydowanie, na 100% do wykorzystania.

Moja ocena: 4,5/6
BiblioNETka: 4,75/6

Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu / Łukasz Modelski ; wyd. Wydawnictwo Literackie, 2014.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz