poniedziałek, 30 marca 2015

10 powieści w prezencie z okazji 1000

Mój absolutnie najulubieńszy portal książkowy podliczył, że oceniłam 990 książek. Postanowiłam dobić do tysiączka, czytając wyłącznie powieści. I to powieści, które łaszą się do mnie od dawna, a jakoś się nam dotychczas nie składało. To takie wyzwanie czytelnicze à rebours, bo jak przypuszczam, trudność nie będzie polegała na ich przeczytaniu, a na oderwaniu się od książki.

Ale jak policzyłam z grubsza, wśród moich dotychczasowych lektur jest ok. 350 powieści i zbiorów opowiadań napisanych przez facetów i tylko
ok. 150 autorstwa pań! Do tego te ostatnie często były jakimiś przypadkowymi czytadłami, po których pozostały tylko śladowe wspomnienia lub niesmak. Żeby poprawić wizerunek pisarek w moich własnych oczach i odwrócić nieco proporcje, machnę sobie tę dziesiąteczkę wyłącznie w towarzystwie kobiet. Kiran, Zyto, Eleanor, Tracy, Hilary, Marion, Annie, Aryn, Elizabeth, Magdaleno  przybywam!1. Botanika duszy, Rebis
2. Bóg zwierząt, Smak Słowa
3. Brzemię rzeczy utraconych, Wydawnictwo Literackie
4. Dziewczyna z muszlą, Albatros
5. Kroniki portowe, Rebis
6. Mgły Avalonu, Zysk i S-ka
7. Ocalenie Atlantydy, Świat Książki
8. W komnatach Wolf Hall, Sonia Draga
9. Włoskie szpilki, Nisza
10. Wszystko, co lśni, Wydawnictwo Literackie

Nawiązując do wpisu o tym, czy warto czytać książki nagrodzone – zgarnę trzy Bookery, dwie Gdynie i jednego Pulitzera. Spryciulka ze mnie.Niektóre okładki wydań anglojęzycznych, bo urodą wygrały z polskimi.

A teraz wasza kolej: wyobraźcie sobie, że macie kupę czasu, żadna książka z biblioteki nie domaga się czytania w pierwszej kolejności i zapominacie, ileż to wartościowych książek powinniście jeszcze koniecznie przeczytać. Jak wyglądałaby wasza lista książkowych przyjemności?

2 komentarze:

  1. Od dłuższego czasu marzę o przeczytaniu książek Roberta Ludluma "Tożsamość Borne'a" i resztę serii :) Później na pewno sięgnęłabym po "Hrabiego Monte Christo", resztę "Darów Anioła" i dużo baśni i mitów :)

    ksiazkowy-swiat-niki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. O to, to właśnie! Wymarzone książkowe wakacje można sobie zrobić zawsze i od ręki. A potem wrócić z nowymi siłami, by czytać pisma Stanisława Brzozowskiego czy eseje o sztuce.

    OdpowiedzUsuń