sobota, 26 stycznia 2013

Richard Dawkins "Magia rzeczywistości" - brak zgody na rumiane policzki


Prof. Dawkins - choć pewnie wiecie - to: ceniony biolog i wspaniały popularyzator nauki (zerknijcie choćby na telewizyjne wykłady dla dzieci), szerszemu gronu lepiej znany ze zdania: "Nie namawiam was, żebyście byli ateistami. Namawiam was, żebyście byli wojującymi ateistami!".


W "Magii" znalazł sposób, by scalić te trzy pasje. Powstała doskonała gawęda na temat najważniejszych dokonań nauki, połączona z przeglądem mitów i wierzeń dotyczących, niegdyś tajemniczych, zjawisk przyrody. Dawkins wcale nie neguje urody tych historii jako zjawisk literackich, ale wykazuje ich absurdalność i unaocznia, że głupoty pleciono - i wciąż się plecie - we wszystkich zakątkach świata i we wszystkich kulturach. Recz jasna jedzie równo także po banialukach chrześcijańskich. I fajnie, bo książka jest przeznaczona również dla młodszych czytelników (taki sprytny 10-11-latek już sobie chyba poradzi) - niech się dzieci uczą sensownego patrzenia na świat.


W książce powala krystaliczna logika wywodu, wspaniałe eksperymenty myślowe ("A teraz wyobraźmy sobie...") i cudowne, różnorodne ilustracje, które sprawiają, że odsłonięcie każdej kolejnej strony jest przygodą.
 

Stronę graficzną zawdzięczamy Dave'owi McKeanowi, współpracownikowi samego Gaimana.


A jak to jest wydane! Cud-miód-malina, zero potknięć. Głębokie ukłony dla wydawcy.

Jak widać, rozpływam się nad tą książką, i faktycznie czytałam ją w jakimś amoku. Aż sobie uświadomiłam, że jestem w Richardzie Dawkinsie po prostu zakochana, w nim - nie tylko w jego genialnym superumyśle i zachwycie nad otaczającym światem. I stąd się wzięło jedno jedyne zastrzeżenie, jakie mam do książki: to zdjęcie autora! Przecież to taki przystojny facet, a tu co mamy... Eh, miłość ci wszystko wybaczy (przypominam, że cieszymy się Rokiem Tuwima), ale nie buraczkowe policzki! Może jakiś fotoszopik w kolejnych wydaniach?

Moja ocena: 6/6
Biblionetka: 5,33/6

Magia rzeczywistości : skąd wiemy, co jest prawdziwe / Richard Dawkins ; il. Dave McKean ; przekł. i oprac. tekstu pol. Piotr J. Szwajcer ; Wydawnictwo CiS, 2012.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz