sobota, 11 czerwca 2016

Aleksandra Maxeiner „To wszystko rodzina!"

http://aros.pl/ksiazka/to-wszystko-rodzina?abpid=1331&abpcid=156
Fajowa książka obrazkowa dla dzieci o tym, w jakich konfiguracjach żyją ludzie. Że mają dzieci albo nie, że czasem się rozwodzą albo nawet umierają (ciemne strony życia rodzinnego chłód emocjonalny, kłótnie, przemoc nie zostały zamiecione pod dywan), że mają kolejnych partnerów i z nimi kolejne dzieci. Że ktoś mieszka w wiosce dziecięcej lub w rodzinie zastępczej albo z babcią. Zdarza się też, że ktoś ma dwie mamy albo dwóch tatów. Ktoś może wybrać, że jego rodziną są przyjaciele lub chomik. Są rodziny superaktywne, gotujące, rozmemłane itd. I fajnie. I nic nam do tego.


Wszystko to jest opisane wprost, a narysowane ciepło i z poczuciem humoru. Choć każda strona opowiada o innym zagadnieniu, wciąż przewijają się członkowie poszczególnych rodzin, które coraz lepiej poznajemy. Kolejną przyjemnością jest wyłapywanie fizycznego podobieństwa między krewnymi. Jest też miejsce, by opisać własną rodzinę, np. z czego się najczęściej śmiejemy. To zachęca, by razem pomyśleć i pogadać o swoim domu, jako o miejscu wyjątkowym.

Przeczytałam z potomstwem z wielką przyjemnością, wzmocnioną dodatkowo obserwacją, że dzieci na szczęście odbierają te wszelkie rodzinne zawiłości, jako coś całkowicie naturalnego. Oczywiście nie zaszkodzi zapewnienie, że format naszej własnej rodziny jest supertrwały. Na książce podano wiek 6+. Moim zdaniem i 5-latek może już się zapoznać.

Skoro jest tak dobrze, że nawet ciekawej notki nie da się napisać, to skąd taka słaba ocena w Biblionetce (patrz niżej)? Ano zwykle książki, które wchodzą komuś na ideologiczny odcisk (tu, zgaduję, rozsierdzić mogły zwłaszcza rodziny tęczowe), dostają baty. Nawet z ciekawości zapoznałam się z gustami tego jedynkowicza Biblionetka daje możliwość zaspokojenia wścibstwa (jest oczywiście opcja nieupubliczniania swoich ocen). No i zgodnie z oczekiwaniami Waldemar Łysiak z szósteczką, a Marcin Szczygielski z najsurowszą notą (potwierdza to trop gejowski). Ale czemuż, ach, czemuż Karol Wojtyła z oceną 2?

Moja ocena: 5,5/6
BiblioNETka: 3,5/6


To wszystko rodzina! / Aleksandra Maxeiner, il. Anke Kuhl, tł. Katarzyna Weintraub, wyd. Czarna Owieczka, 2012.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz