czwartek, 21 lipca 2016

Legimi, czyli (niemal) pełne książkowe nasycenie

Skusiłam się na Czytelnię Playa w Legimi. Jak na abonament bez limitu cena jest bardzo przyjemna. Do tego, gdy przedłużasz umowę z siecią komórkową, zamiast nowego telefonu możesz wybrać czytnik. A komu tam potrzeba babrać się w nowym telefonie, przenosić kontakty i opanowywać dziwne funkcje życie jest zbyt krótkie. Czytnik + tani abonament na e-booki to zdecydowanie sensowniejsze rozwiązanie. Ale go nie polecam!

Nie polecam osobom, które mają w domu niebotyczne stosy nieprzeczytanych książek i czują wobec tego jakieś... eee... wyrzuty sumienia czy coś. Niewątpliwie posiadanie dostępu do zdaje się 15 000 (? w czorta ich jest w każdym razie) e-booków, może nieco przeciągnąć sprawę utylizacji stosu. A całej reszcie, a już zwłaszcza ludziom lubiącym wąchać e-papier, mogę ostrożnie polecić.

Ostrożnie, bo:
1. Mam czytnik i dostęp do Legimi dopiero trzy dni. Z czasem mój entuzjazm może się niekorzystnie urealnić, kto wie?

2. Czytnik inkBook nie jest zły, ale nie umywa się do Kindla. O czytniku napiszę osobno.

3. Sprawdzając ofertę Legimi, trzeba zwrócić uwagę, by przeszukiwać katalog e-booków dostępnych w abonamencie. Jest to sporo mniejszy zbiór niż zawartość całego serwisu.

4. Zestaw i tak jest olbrzymi, więc przechodzi się potężne męki wyboru! Zwłaszcza miłośnicy literatury popularnej mają przechlapane.

Skoro jest tyle możliwości, nie chcę tracić czasu na rzeczy poślednie. Wymyśliłam, że na początek z ulubionych działów wybiorę po kilka pozycji, o których słyszałam wiele dobrego. I tu PROSZĘ O POMOC! Jeśli coś z poniższej listy jest zgniłym jabłkiem, przereklamowanym bublem, pozycją z dobrym jedynie PR, to wskażcie, zdemaskujcie, przestrzeżcie.

I prośba druga: czytam sporo polskich pisarzy młodego pokolenia (Żulczyk, Szczerek, Dehnel, Twardoch itd.), ale z takoż młodymi pisarkami jakoś mi się nie układa jak na razie. Właściwe to tylko Justynę Bargielską i Sylwię Chutnik czytałam. Podrzućcie mi jakieś dobrze piszące polskie dziewczęta, dobrze?

Wiem, że pomożecie, więc z góry dziękuję!


BIOGRAFICZNE

1. Shaun Usher Listy niezapomniane (W papierze śliczne, ciekawe jak sobie radzi e-book?) w trakcie czytania
2. John Clees Tak czy inaczej... (Lektura obowiązkowa w Pcimiu?) przeczytane
3. Gaja i Jacek Kuroniowie Listy jak dotyk (Trochę się obawiam, że to nie fair tak grzebać w ich intymnościach...)HICIORY
1. Eleanor Catton Wszystko, co lśni (tak, naprawdę nie czytałam) przeczytane (do połowy i rzucone w ciorta; kryminały mnie nie interesują, nawet te z ciekawą konstrukcją)
2. Richard Flanagan Ścieżki północy (oj, no serio, nie da się wszystkiego)
3. Khaled Hosseini 1000 wspaniałych słońc (przyznaję, chciałam być oryginalna jedyna kobieta, która nie czytała 1000 słońc)

FANTASTYKA
1. Anna Kańtoch Światy Dantego (z polecenia Tramwaju nr 4 na początek przygody z AK) przeczytane
2. Remigiusz Mróz Chór zapomnianych głosów (bo okładka wskazuje na mój ulubiony rodzaj fantastyki)
3. Jo Walton Wśród obcych (skuszona Dowolnikową recenzją)


CHŁOPCY OD PRZYJEMNOŚCI
1. Stephen King Bastion (oczywiście w związku z rankingiem Łukasza Orbitowskiego w Książkach) przeczytane
2. Terry Pratchett Blask fantastyczny (właśnie repetowałam Kolor magii i taki pomysł: Świat Dysku od początku do końca...) przeczytane
3. Olgierd Borchardt Krążownik spod Somosierry (tu bardzo nie chciałabym się rozczarować)

CHŁOPCY, KTÓRYCH CHCĘ BLIŻEJ POZNAĆ
1. Wit Szostak Sto dni bez słońca
2. Łukasz Orbitowski Inna dusza przeczytane
3. Maciej Hen Solfatara (fantastyczna ta okładka!) przeczytane

KIJ W MROWISKO
1. Jaś Kapela Dobry troll (razem prosto do domku na kurzej stopce...)
2. Jonathan Safran Foer Zjadanie zwierząt (podobno tłumaczenie ma błędy merytoryczne, ale jestem taka ciekawa argumentacji autora Strasznie głośno, niesamowicie blisko, że czniać takie szczegóły)
3. Agnieszka Graff Jestem stąd (pora na korepetycje z feminizmu) przeczytane REC

RÓŻNOŚCI HUMANISTYCZNE
1. Virginia Woolf Eseje wybrane
2. Małgorzata Szpakowska "Wiadomości Literackie" prawie dla wszystkich (jestem wciąż pod wpływem biografii Tuwima) porzucone (nie podobał mi się styl)
3. Marcin Wicha Jak przestałem kochać design

[uzupełnienie]
LASKI (miejsce uzupełnione z waszą pomocą - dziękuję!):
1. Wioletta Grzegorzewska Guguły przeczytane
2. Patrycja Pustkowiak Nocne zwierzęta porzucone
3. Dorota Masłowska Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne przeczytane
4. Justyna Kopińska Polska odwraca oczy 

2 komentarze:

 1. Nie wiem, czy łapią sie jeszcze w kategorię "dziewczęta", ale polecam: Joannę Bator, Grażynę Plebanek i Olgę Tokarczuk. Oraz reporterki: Justynę Kopińską, Ewę Winnicką, Izę Klementowską.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podpowiedzi. Chodziło mi o reprezentantki młodszego pokolenia, tak przed czterdziechą, bo chcę znaleźć kogoś, kto powie mi coś ciekawego o moim pokoleniu, o mnie samej. Z przyjemnością więc zobaczę, o czym pisze i jakie ma pióro Justyna Kopińska.

   Usuń